Barevnost sladkovodních perel

Budete-li u nás vybírat perly, připravili jsme pro vás vzorník barev sladkovodních perel s názvy které v Perlomatu používáme. Sladkovodní perly nabízejí nádhernou škálu odstínů.
 
Zdokumentovali jsme je pro vás v následující základní škále:
bílá, růžová (broskvová), lila, šedá, tmavě šedá, černá - lilková, černá peacock, půlnoční černá.

Každá z barev má mnoho dalších pododstínů a tak to nikdy není nuda, ale může být poměrně náročné dodatečně doplnit solitérní šperk do sady. Pokud tedy vybíráte šperky do sady s kusy které již máte doma, doporučujeme zákazníkům poslat nám alespoň fotku svého šperku na denním světle, nebo v ideálním případě se u nás zastavit se svým stávajícím šperkem, abychom mohli sadu zkompletovat na místě.

Světlé odstíny sladkovodních perel od bílé po lila bývají přírodní, tmavší syté barvy jsou u sladkovdních perel vždy dobarvované. Přírodní zlaté a černé odstíny (včetně šedých) najdeme pouze u mořských perel z Tahity nebo z Jižního  Pacifiku. Bílé odstíny je u sladkovodních perel obvyklé bělit - chcete-li získat sněhově bílé perly. Černé perly se barví buď za pomoci barviv která se fixují teplem. Tyto perly jsou pak často temně černé bez odstínů - tzv. půlnoční černá. Dražší alternativou je barvit perly, nebo barvu fixovat pomocí laseru. Takové černé perly jsou pak krásně duhové a vzhledem se mohou bížit odstínům Tahitských perel. Potkáte-li na trhu zlaté nebo čokoládové perly pak je možné, že tyto perly získaly svoji barvu díky delšímu vystavení teplotám vyšším 80 stupňům celsia. Ostatní dramatičtější barevné odstíny perel jsou vždy výsledkem barvení za pomoci pigmentace. K relativně rozšířené dezinformaci je dobré poznamenat, že perly se vždy barví až po výlovu, nikoliv rovnou při růstu perel v perlorodkách. Perlorodky potřebují k životu čisté prostředí a v nádržích s barvenou vodou by zahynuly.
 

Článek i fotografie jsou majetkem Perlomatu, repektujte autorská práva, jakákoliv další publikace a citace je možná jen se souhlasem autora. Děkujeme.