Co se hodí vědět o náhrdelnících z perel

Perlové náhrdelníky se tradičně dělí podle délek

Pertlové náhrdelníky

Noste perly stylově!

Orientaci ve světě perlových náhrdelníků Vám poskytne rozdělení náhrdelníků podle délky. Každá délka se hodí pro jinou příležitost. Zjednodušeně lze říci, že čím je náhrdelník delší tím je formálnější, stejně jako délka šatů :-) Ve společnosti jsou ale ustálené konvence, které definují, který náhrdelník je vhodný k odpolednímu čaji o páté a který do opery. Pomůžeme Vám se zorientovat.

 

Náhrdelníky můžeme rozdělit do šesti kategorií podle délky šňůry:

 

 

 

 

Collar / délky 30-33 cm

Je to nejkratší typ náhrdelníku obepínající těsně krk jako límeček. Collar obvykle drží vysoko na krku, často nesplývá ani ke klíční kosti a bývá obvykle víceřadý. Je vhodné mít změřený obvod krku, aby náhrdelník dobře seděl. Tento náhrdelník se ideálně hodí k lodičkovému nebo V výstřihu či k šatům bez ramínek. Při kombinaci náhrdelníku a tvaru výstřihu si dávejte pozor, aby se vám náhrdelník nenořil pod výstřih.

 

Choker / délky 35 - 40 cm

Jedná se o zcela základní kousek, který by neměl chybět ve šperkovnici žádné skutečné dámy. Tento klasický a univerzální náhrdelník je vhodný ke všem typům příležitostí a nejvíce jej unosíte.  Choker obepíná těsně krk nebo mírně splývá na úroveň klíční kosti. Pro tento druh náhrdelníku je dobré mít změřený obvod krku, aby šperk dobře sedl a obepnul krk těsně, ale neškrtil. Určitou nápovědou k volbě velikosti šperku vám může být číslo konfekční velikosti, kterou žena nosí. Dáma s velikostí šatů 38 může pohodlně nosit náhrdelník s délkou 38 cm. Choker může být doplněný adjustou – řetízkem který pomáhá upravit délku náhrdelníku a dle potřeby jej povolí či zkrátí. Choker vhodně doplní jakýkoliv outfit, hodí se k halenkám s malým výstřihem, k šatům bez ramínek či do výstřihu ve tvaru V.

 

Princess / délky: 42,5 – 47,5 cm

„Princeznovský“ náhrdelník o délce 45 cm je nejrozšířenějším typem perlového náhrdelníku. Náhrdelník princess předpokládá základní dress code, alespoň smart casual či dressy casual. Tyto náhrdelníky splývají na úroveň horní části hrudní kosti. Hodí se nejlépe k šatům s malým výstřihem nebo se hezky ponoří do hlubšího dekoltu ve tvaru V. Ve výstřihu decentně upozorní na přednosti své majitelky. Princess je dobrou volbou pokud vybíráte dárek a nejste si jisti délkou náhrdelníku. Zároveň bude tento náhrdelník pohodlný a nebude škrtit.

 

Matinée / délky: 50 – 60 cm

Náhrdelníky splývající na úroveň horní hrudní kosti – do poloviny hrudi. Tato délka působí velice žensky a elegantně. S touto délkou náhrdelníku při dodržení základního dress codu neuděláte přes den chybu. Tento náhrdelník snadno zvedne váš casual look na úroveň bussines look  nebo evening dress. Hodí se k roláku nebo k šatům s větším výstřihem. Protože náhrdelník splývá přes šaty, vynikne nejlépe na šatech bez vzoru nebo jen s jemným vzorem.

 

Opera / Délky: 70 – 90 cm

Náhrdelník splývá mírně pod prsa nebo k pasu. Je krásně univerzální a dá se obtočit dvakrát kolem krku. Nošen volně přes prsa má lehce retro nádech. Tradičně se tento náhrdelník nosil k večerním šatům a do opery podle které získal jméno. Hodí se přes šaty bez vzoru nebo s jemným vzorem.

 

Rope nebo také Lariat / Délky: více než 90 cm

Rope je nejdelší z perlových šňůr. Jsou to náhrdelníky splývající k pasu a níže. Náhrdelník může být vybaven více sponami, které usnadní a fixují jeho aranžování. Rope se hodí tak jako Opera přes šaty bez vzoru nebo s jemným vzorem. S tímto náhrdelníkem si vyhrajete. Je nepřeberné množství způsobů jak jej nosit. Můžete je nosit i troj a vícenásobně obtočené, nebo s ležérním uzlem ve stylu 20. Let. Velice svůdné je jej jednou obtočit těsně kolem krku a dlouhý konec spustit volně do zadního hlubokého výstřihu u večerních šatů. Náhrdelník můžete stáhnout na smyčku kolem krku jako kravatu. Právě tak lze nosit Rope obdobně uvázaný jako pásek, nebo také jako náramek vícenásobně obtočený kolem zápěstí. Nebojte se experimentovat, tato hra vás určitě potěší.

 

Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.