Jak dobře vybrat perly?

Jak dobře vybrat perly?

 Jak dobře vybrat perly

 

Perly jsou vděčný šperk, který se hodí ke každé příležitosti. S perlami nikdy nebudete "overdressed", hravě se přizpůsobí Vašemu osobnímu stylu. Trh s perlami je bohatý a je možné vybrat krásný šperk v každé cenové relaci pro Váš individuální rozpočet.

  Aby Vám perly dělaly dlouho radost při každém nošení, je potřeba, abyste si promysleli, jaký druh perel v jaké cenové relaci hledáte. Trochu se kolem sebe rozhlédněte. Není tak těžké získat cit pro to, co dělá perly dobrými perlami.

  Při nákupu potřebujete jako první vědět, jestli se jedná o perly umělé nebo pravé. Dále musíte mít jasno v tom, zda jsou perly přírodní (divoké) nebo perly kultivované (pěstované). Většina současného trhu s perlami nabízí kultivované perly a těm se také v tomto rádci budeme dále věnovat.

  Při hodnocení kvality perel se běžně používá několik základních kritérií podle kterých se perly dají posuzovat. K těmto základním parametrům patří: lesk a odlesky, které určuje tloušťka a kvalita perleťové vrstvy, dále kvalita povrchu, tvar, barva, velikost a případné šperkařské zpracování surových perel jako jsou bělení, barvení nebo leštění. Výslednou hodnotu šperku pak korunuje jeho kvalitní zpracování, vyvázání náhrdelníku klasickou perlovou metodou a roli hraje i použití kvalitních uzávěrů, které jsou trvanlivé, pohodlně se zapínají a bezpečně drží. Všechny tyto parametry lze porovnávat a hodnotit jak u sladkovodních tak u mořských perel. A ať už bude Váš výběr jakýkoliv, dobré nebo špatné perly najdete mezi všemi perlami, ať sladkovodními nebo mořskými. Vybírejte proto pozorně. Mějte na paměti, že vybíráte šperk a proto se dívejte po kvalitě.

 

Porovnávejte faktory, které ovlivňují kvalitu

 

  První důležitá věc při výběru perel je lesk a barevné odlesky. Toto jsou aspekty, které dělají perly perlami. Intenzivní lesk s odlesky odsune všechny ostatní drobné nedokonalosti do pozadí. V tuto chvíli je možná dobré vysvětlit rozdíl v termínech lesk (luster) a odlesky (overtone, orient). Leskem se rozumí to jak moc je povrch "lesklý" a jak ostré odrazy se vykreslí v každé jednotlivé perle. Odlesky jsou barevné - duhové odlesky v základní barvě perleti a jsou ukazatelem kvality perel a hloubky perleti. Perly s odlesky jsou výrazně víc ceněné, protože tato skutečnost ukazuje, že perly mají kvalitní a hlubší perleťovou vrstvu. Například bílé perly mohou mít růžové a modré odlesky. Černé perly mohou být s odlesky do modro-zelena a do červené a podobně.

  Dále pečlivě porovnejte kvalitu podle dalších faktorů. Sledujte barvu a probarvení jednotlivých perel v náhrdelníku, porovnejte čistotu a hladkost povrchu. Sledujte vyrovnanost tvaru a v ideálním případě kulatost perel. Důležitá je také velikost perel. Obecně vzato hladké a větší kulaté či téměř kulaté perly jsou cennější než menší s nedokonalostmi povrchu a než perly elipsovité, vejčité či barokní. U barokních perel pak ale tvoří výjimku velké krásně a jedinečně tvarované kusy, to je ale na samostatné vyprávění.

  Proto, abyste získali do oka schopnost vidět jednotlivé rozdíly v kvalitě, porovnávejte stejnou základní délku náhrdelníku s perlami stejné velikosti ve více cenových kategoriích, protože tak bude rozdíl v ceně odpovídat rozdílu v kvalitě. To Vám pomůže ujasnit si rozdíly a správně vyhodnotit to, co je pro Vás důležité.

 

  Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.