Jak pečovat o perlové šperky

Perlové šperky jsou krásné a elegantní, ale vyžadují určitou péči proto, aby zůstaly v dobré kondici. Pokud máte perlový náhrdelník, je důležité jej občas opatrně vyčistit a jednou za pár let jej dejte převázat. Jak často čistit nebo převazovat, to závisí na tom, jak často náhrdelník (resp. náramek) nosíte. Na převázání je nejvyšší čas pokud vám perly po hedvábí mezi jednotlivými uzlíky kloužou. Pohybující se perla dříve či později hedvábí přeřízne - prodře a pak můžete ztratit perly nebo i celý náhrdelník.

A čištění? Nosíte li šperk denně, očistěte jej i jednou týdně. Leží li vám naopak šperk ve šperkovnici, i tak jej jednou za dva tři měsíce přetřete mírně vlhkým hadříkem. Perly které se nenosí vysychají a to jim nesvědčí, perleť se pak stává křehkou a může se pak snadno poškodit. Naopak nošení šperku perlám svědčí, perly se při styku s pokožkou zvlhčují. Na druhou stranu, příliš mnoho potu nebo i nepatrných zbytků kosmetických krémů jim dobře nedělá a proto je dobré perly pravidelně čistit.

 

Při čištění perel dodržujte následující postup:

  1. Čistěte perly měkkým hadříkem: K čištění perlového náhrdelníku používejte měkký hadřík nebo speciální mikrovláknovou utěrku, kousek flanelu... Nikdy nepoužívejte drsný kartáč nebo abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškrábat nebo poškodit perly.

  2. Používejte jemný mýdlový roztok: Pokud jsou perly ušpiněné, můžete je očistit jemným mýdlovým roztokem. Mýdlo by mělo být jemné, např. to které je vhodné pro děti. Náhrdelník nenamáčejte - je li uzlíkovaný na hedvábí, ale jen jej otřete hadříkem namočeným v mýdlové vodě a pak ho opatrně otřete ještě hadříkem který jste vypláchli v čisté vodě a poté šperk vytřete téměř dosucha.

  3. Šperk opatrně dosušte: Perly by se neměly sušit na přímém slunci ani v blízkosti zdroje tepla. Nechte je volně oschnout na vzduchu.

  4. Ukládejte perlové šperky správně: Perly se ukládají samostatně v látkovém obalu - sáčku nebo v etuji. Nenechte je přicházet do styku s ostatními šperky s tvrdými nebo drsnými materiály, které by je mohly poškrábat.

Pamatujte, že perlové šperky jsou velmi citlivé a mohou se snadno poškrábat. Pokud si nejste jisti, jak perly správně čistit, obraťte se na svého klenotníka, kde jste svůj šperk pořídili. V našem studiu nabízíme servis šperků naší výroby. Cena převázání závisí na počtu perel v náhrdelníků, respektive na počtu uzlíků. Při převázání náhrdelníku se perly opatrně vyčistí, náhrdelník se - je - li uzlíkovaný - rozřeže, perly se prohlédnou případně přeleští, znovu navléknou a uváží. Je také možné přeleštit a nově rhodiovat či zlatit zapínání. Náhrdelník je poté jako nový. Nový návlek se může jevit trochu kratší oproti uvolněnému povolenému stavu před opravou a čerstvě uzlíkovaná šňůra je tužší na dotek, to se snadno ztratí po pár nošeních, neb je možné nechat náhrdelník po opravě dočasně pověšený za uzávěr ne hášku šperkovnice.

 

Děkujeme za to, že o své šperky nejen naší výroby dobře pečujete, budete z nich tak mít radost dlouhá léta

a pomáháte šetřit přírodní zdroje :-)

mějte se krásně a hodně radosti z Vašich šperků Vám přeje Perlomat.