Tahitské perly a jejich půvab

tahitské perly náhrdelník 

Tahitské perly stvořil podle pověsti bůh, který po duze sestoupil na zem a daroval perlorodkám jejich duhové odlesky. Tyto perly patří díky své barevnosti a odleskům k těm nejžádanějším perlám vůbec, jsou vzácné a vysoce ceněné. Tahitské perly pocházejí z ostrovů a lagun Francouzské Polynésie, kde se pěstují na perlových farmách na volném moři. Pěstování perel ve Francouzské Polynésii se rozvinulo v 60. letech 20. Století. Francouz Jan-Marie Dormand ve spolupráci s vládou přivedl na ostrovy japonského technika z perlové farmy. V roce 1963 byla v laguně na atolu Hikueru založena první perlová farma. Úspěch se dostavil do dvou let. V současné době je v Polynésii zhruba 26 perlových farem a 85% z nich kontroluje jediná rodina. I všechny ostatní farmy jsou rodinného charakteru. Distribuce těchto perel je dnes řízena z Tahiti a podléhá přísným vládním regulativům a jakostní kontrole. Chov perel v této oblasti se místní farmáři snaží vést ekologicky a udržiteně.

Tahitské perly Perlomat 

 

Někdy bývají pod jménem tahitské perly nepřesně označovány i ostatní černé perly z jiných oblastí Pacifiku. Ale jsou to právě tahitské perly, které vytvářejí světový standard pro všechny další přirozeně černé perly Pacifiku. Přesně vzato je ovšem většina tahitských perel v odstínech šedé a termín černé perly je používán pro označení všech perel produkovaných černoústou mušlí rodu Pinctada margaritifera. Tyto velké mušle dorůstají až 30 cm v průměru a mají přírodní černou perleť. Pozor nezaměňujte přírodně černé perly za přírodní perly (viz náš článek „Kde se berou přírodní divoké perly?“) Jedná se zde o přírodní černou barvu perleti, ale perly jsou kultivované. Přírodní tahitské perly existují také. Jejich barva je méně černá, spíš s odstínem do bronzové.

 

Tajemství půvabu černých perel

 

Jsou to zejména jejich odlesky, které umí být krásně duhové.

V perlařském průmyslu byly barvám a barevným odleskům definovány konkrétní termíny:

 

základní barva / odlesky:

paví - zeleno černá
lilková - purpurově černá
champagne - zlato šedá
pistáciová - šedo zelená
nafialovělá, levandulová - modravě černá
Tahitská zlatá - černo zlatá
holubí šedá - šedo fialová
šedá - stříbřitá
měsíční šedá - světle šedá
šedá - povrchová iridescence

 

Lesk perel bývá sametový až kovový. Je to právě lesk perly co odráží světlo. Když jsou odlesky na perle světlé a vidíte jejich ostré okraje je lesk označován jako vysoký nebo velmi vysoký. Čím je lesk vyšší, tím jsou perly dražší. Zároveň přírodní divoké černé perly mají lesk jemný, sametový a proto někteří šperkaři dávají přednost perlám s jemnějším leskem. Schopnost odrážet světlo a charakter odlesků úzce souvisí s charakterem a tloušťkou vrchní perleťové vrstvy. Tloušťka ušlechtilé perleťové vrstvy se pohybuje v rozmezí 0,8 – 2 mm. Tahitská vláda zakázala vývoz perel s tloušťkou vrstvy nižší než 0,8 mm. 

 

Tahitské perly barevnost a tvar

 

Barevnost perel přechází od stříbřitě šedých přes duhovou paví se zelenými nebo fialovými odlesky po stříbřitě modré. Vzácnější a dražší jsou odstíny měděné, bronzové a zlatavě- šedé. Barva tahitských perel také často nebývá jednolitá a může se na perle měnit. Perla je na jednom konci světlá a přechází postupně do šedé s modrými odlesky na druhém konci. Těchto dramatických efektů se dá ve šperkařství krásně využít. Každá perla je tak neopakovatelná a jedinečná. Čím je barva perly vzácnější, čistší a méně častá, tím je perla ceněnější a dražší. Cena perel roste také jedná-li se o dobře sladěný pár perel pro náušnice. Barevně sladěný perlový náhrdelník vytvořený z perel v jednom barevném tónu je potom učiněný poklad.

 

Téma barevnosti perel souvisí také s nejčastěji používaným způsobem úpravy těchto perel a to barvením. Vylepšování perel barvením eventuálně i leštěním je u přírodně černých perel běžně dostupných na trhu stále častější. Dobarvování přirozeně černých perel se obvykle po první fázi samotného obarvení fixuje laserem nebo ponořením do fixačního činidla. Co se leštění perel týká – to se používá k redukci drobných povrchových nedokonalostí-teček, jejich minimalizace má ovšem pochopitelně za následek ztenčení ušlechtilé perleťové vrstvy. Všechny tyto eventuální úpravy jsou legitimními šperkařskými technikami a pomáhají klenotníkům získat z materiálu to nejlepší. Je ovšem důležité, aby všechna tato „vylepšení“ byla na materiálu, respektive šperku, uvedena a aby o nich byl zákazník korektně informován tak, aby perla nebyla nabízena jako přirozeně černá. Protože dobarvování není na tahitských perlách pouhým okem viditelné doporučujeme, pokud kupujete šňůru tahitských perel prezentovaných jako přirozeně černé, mít tuto skutečnost doloženou gemologickým certifikátem. Jiným oblíbeným způsobem úpravy barvy tahitských perel je bělení. Může to znít v první chvíli trochu paradoxně, je-li řeč o přírodně černých perlách, ale není to tak. Získávají se tak módní „čokoládové“ perly. Je to po celém světě populární a obecně akceptovaný postup. Atraktivní jsou díky krásným hřejivým odstínům ve škálách hnědé, měděné přes bronzovou a medově zlatou. Aby si čokoládové perly zachovaly krásné barevné odlesky charakteristické pro tahitské perly je proces odbarvení dvoustupňový, nejprve se perlám odejme barva a pak se perly stabilizují. Tak se sice změní základní barva perly, ale perla není mdlá, zůstane jí živost barevných odlesků. Tento dvoustupňový proces je poměrně cenově náročný. Proto se častěji objevují čokoládové perly, které byly barveny jednostupňovým procesem. Jejich barva je oproti výsledkům dvoustupňového procesu mdlá a bez odlesků.

 

Povrch tahitských perel bývá jen vzácně bez viditelných nedostatků. Drobné tečky na povrchu jsou běžné. Tečky a prohlubně bývají někdy provázeny bílou barvou perleti okolo prohlubně. Zajímavé je, že čím je perla tmavší, tím jsou drobné nedokonalosti méně viditelné. S drobnými nedokonalostmi pracují citlivě klenotníci a do těchto míst osadí montáž náušnic nebo je situují do vizuálně méně exponovaných částí šperku tak, aby i ne zcela dokonalá perla vypadala na pohled čistě a pěkně. Někdy mohou drobné tečky či rýhy přejít až do kroužkování. Tyto kroužkované perly jsou čím dál populárnější jak u zákazníků, tak u klenotníků. Je tomu tak mimo jiné díky jejich příznivé ceně. Kroužkované perly mají nejčastěji lehce vejčitý až kapkovitý tvar a jsou rýhované po celém obvodu. Rýhování dává na tahitské perle vyniknout barevným odleskům a dělá pěkné barevné efekty.

 

Co se tvaru týče, tahitské perly patří díky relativně silné vrstvě perleti k těm perlám, které jsou jen velmi vzácně ideálně kulaté a takové perly jsou pak v závislosti na svých dalších kvalitách výjimečně drahé. Častější jsou perly téměř kulaté, butony, kapkovité nebo barokní, někdy také keshi (perly které vypudily jádro). Velikost tahitských perel se obvykle pohybuje v rozmezí od 8 mm do 17 mm. Perly pod 8 mm téměř nenajdete a perly s velikostí nad 14 mm jsou již považovány za velké a vzácné.

 

Tahitské perly jsou oproti perlám akoya a sladkovodním hodnoceny na stupnici A-D. Více k tomuto hodnocení najdete v našem článku "Hodnocení jakosti perel"

 

TAHITSKÉ PERLY Z NAŠÍ NABÍDKY NALEZNETE ZDE: https://www.perlomat.cz/cz/shop/tahitske-perly/

 

Tahiti 

Tahiti - místo dvou světů, ráj na zemi i pod mořskou hladinou

 

Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.