Mořské kultivované perly Akoya

Perly Akoya tvoří druh ústřice Pinctada Fucata. Ty se vyskytují v zátokách u japonského pobřeží ve studené slané vodě Tichého oceánu. Tyto perly se sklízejí v chladnějších měsících od prosince do března. Aby perly Akoya měly dobrou tloušťku perleti, tak rostou v oceánu dva roky, pak má perla nádherný lesk.

Termín „kultivovaná perla“ znamená, že jádro perly vložil do ústřice člověk. Perla se pak tvoří kolem jádra a produkci perleti nastartuje kousek tkáně z jiné ústřice. Technika kultivace mořských perel vznikla v Japonsku, kde ji v roce 1893 po dlouholetém výzkumu objevil Kokichi Mikimoto. Perly Mikimoto jsou dodnes ty nejslavnější.

Ústřice Pinctada Fucata je nejmenší z ústřic produkujících perly, tato ústřice měří asi 7 až 12 centimetrů v průměru. Proto produkuje menší perly než perlorodky jižních moří a tahitské perly. Velikost akoya perel se pohybuje mezi 3 až 9 mm, výjimečně i 10 - 10,5 mm. Perly Akoya jsou žádané pro svůj vynikající lesk a dokonale kulatý tvar. Akoya perly mají také zářivě bílou barvu a duhové odlesky. Některé perly Akoya mohou mít modrý nádech, tento odstín bývá nazýván Aurora blue.

Od 7 mm v průměru jsou tyto perly vzácnější a láme se zde cena. Od 7 mm jsou perly Akoya výrazně dražší než drobnější velikosti. Perly kultivované kratší dobu nejsou tak bílé, mají tenkou vrstvu perleti, slabý lesk a spíše smetanový odstín. Některé perly nižších jakostí nejsou ideálně kulaté, mají náběh do tvaru kapky. Minimální tloušťka perleti kvalitních Akoya perel by měla být 0,3 mm. Protože mají perly Akoya perleťovou vrstvu jen na povrchu jádra – oproti sladkovodním kultivovaným perlám, tak je důležité, aby takový náhrdelník byl klasicky uzlíkovaný, aby perly byly chráněné před poškrábáním.

 

Naši nabídku akoya perel najdete zde.