Jak se barví perly?

Perly byly po staletí vysoce ceněny pro svoji krásu a vzácnost. Tento přírodní materiál vzniká, když se v měkké tkáni perlorodky usadí dráždivá látka, jako je zrnko písku nebo kousek skořápky. V průběhu času perlorodka vylučuje vrstvy perleti kolem dráždícího tělíska a vytváří lesklou a duhovou perlu.

 

Perly existují v řadě přírodních barev, od klasické bílé a krémové až po exotičtější odstíny růžové, modré a černé. Světlé barvy mají z dnešních kultivovaných perel perly sladkovodní, perly akoya a perly south sea. Přirozeně tmavé perly pocházejí pouze od perlorodek druhu Pinctada Margaritifera. Většina nejlepších tmavých perel pochází z oblasti Tahiti. Kromě přirozených barev perel existují také metody pro barvení perel, které rozšiřují přírodní škálu odstínů.

 

Existuje několik metod pro barvení perel, ale nejběžnější a tradiční metodou je použití přírodních barviv. Přírodní barviva pocházejí z rostlinných, živočišných nebo minerálních zdrojů a lze je použít k vytvoření řady barevných odstínů. Například červené a růžové odstíny lze získat za pomoci košenila, přírodního barviva získaného z hmyzu. Modré a fialové odstíny lze vytvořit pomocí indiga, rostlinného barviva, zatímco žluté a hnědé odstíny se barví pomocí kurkumy nebo čaje.

 

Pro barvení perel přírodními barvivy se perly nejprve očistí a poté na několik hodin namočí do roztoku barviva a vody. Čím déle se perly nasáknou, tím bude barva hlubší. Po namočení se perly opláchnou a vysuší a poté jsou připraveny k použití při výrobě šperků.

 

Další metodou pro barvení perel je použití chemických barviv. Chemická barviva jsou syntetická a mohou být zářivější a trvanlivější než přírodní barviva. Mohou však být také toxičtější a škodlivější pro životní prostředí. Chemická barviva se obvykle aplikují máčením nebo stříkáním a perly se pak zahřívají, aby se zabarvila.

 

Je důležité si uvědomit, že barvení perel může být krásným způsobem, jak vytvořit jedinečné a personalizované šperky, ale může také snížit hodnotu perel. Přírodní kultivované perly jsou vysoce ceněny pro svou jedinečnou krásu a změna jejich barvy může ubírat perlám na hodnotě. Přírodní barviva a chemická barviva jsou nejběžnějšími metodami barvení perel, ale je důležité zvážit dopad na hodnotu perel před změnou jejich barvy a poté. Při pečlivém zvážení a správné technice může být barvení perel krásným způsobem, jak vytvořit zajímavé šperky. K barvení perel se častěji používají perly nižších jakostí, kdy barva perlám dodá na atraktivitě. U vyšší jakosti perel, které jsou „dokonalé“ již samy o sobě, se k barvení z výše zmíněných důvodů obvykle nepřistupuje.

Určitá specifika má barvení perel na černou, nebo zlatou barvu, kdy pak sladkovodní kultivované perly připomínají dražší zlaté perly south sea (perly jižního Pacifiku) nebo černé Tahitské perly.