Několik praktických rad k nákupu perel

Darovat perlu 

 

Při výběru perel se zamyslete nad jejich barvou, zvažte zda se hodí k odstínu Vaší pleti, vlasů, očí a zubů. Obecně Evropanky touží po sněhově bílých perlách, které ale mohou být někdy nemilosrdné k bledé pleti či tónu zubní skloviny. Asiatky, ženy perel znalé, si na perlách cení především barevných odlesků.

   Myslete také na šaty, ke kterým chcete perly nosit. K bílému límečku či svatebním šatům určitě oceníte perly sněhově bílé, k černým večerním šatům udělají dobře vaší pleti perly smetanové. V odstínech růžové budete působit velice něžně a žensky. Černé perly jsou svůdné a odvážné.

  Váháte-li zda zvolit perly mořské či sladkovodní, tak mějte na paměti, že sladkovodní perly jsou obvykle tvořeny perletí až do jádra a perly mořské mají perleťový korálek obalený relativně tenkou vrstvou perleti u akoya perel to bývá 0,2-0,7 mm u tahitských perel by to mělo být minimálně 0,8 mm. To v praxi znamená, že sladkovodní perly a tahitské perly budou odolnější než perly akoya co se týká námahy při denodenním nošení a odolnosti proti poškrábání.  Ze stejného důvodu mohou někdy být sladkovodní perly navlečeny jen na ocelovém lanku a při nošení jim to do určité míry až tak neuškodí, ale u mořských akoya perel by to perlám nesvědčilo, prodřely by se na jádro.  Proto věnujte pozornost tomu na co jsou jaké perly navlečené nebo uvázané.  

  A v neposlední řadě pozor na uzávěr, měl by být trvanlivý, neměl by způsobovat alergie a měl by dobře držet. Klasické karabinky lze doplnit adjustou, která vám udělá zapínání náhrdelníku pohodlnější umožní náhrdelník prodloužit a má-li na konci ještě háček nebo pérový kroužek, lze ji zapnout jako pojistku proti sklouznutí náhrdelníku. Alternativou jsou ozdobné uzávěry nebo uzávěry imitující perlu – tzv. balónky, které mají v sobě háček a i pokud se snad rozepnou, nezklouznou tak snadno z krku. Pro ty z nás, které klasická zapínání obtěžují, existují pohodlné uzávěry magnetické nebo americké zapínání na očko a kotvu. U uzávěrů chtějte vždy znát materiál a jeho povrchovou úpravu. Pozlacený nebo rhodiovaný uzávěr může být stříbrný, ale také jen měděný a když se povrchová úprava setře, mohl by vám dělat problémy a pak by bylo náhrdelník třeba převázat. Ke dražším náhrdelníkům je zvykem dávat i dražší uzávěry zlaté či paladiové – uzávěr by mě být „sladkou třešničkou na dortu.“

 

  Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.