Imitace versus přírodní perly a jak je rozeznat?

Perly - imitace

 

  Pravé perly byly historicky vzato výjimečně nákladná záležitost. Proto je tradice výroby imitací perel bohatá. Výroba imitací se rozvinula v 18. Století. Již tehdy vznikly tak zvané voskové perly. Voskové perly tehdy vyráběli skláři, kteří vnitřek foukaných skleněných korálků vylívali „rybím stříbrem“ lakem s pojivem získaným z drcených rybích šupin. Aby byly tyto skleněné perly pevnější vyplňovaly se voskem. Odtud vznikl název voskové perly. Dnešní výroba bijuterie která nese tento název již nemá s voskem a s touto technologií nic společného. U všech dnes rozšířených imitací perel se v principu jedná o korálek pokrytý „perleťovou“ vrstvou, tento postup tak v určitém smyslu kopíruje vznik kultivovaných mořských perel.

 

  Jako první zmíníme imitace perel, které využívají přírodní materiály. Známé a tradiční jsou například perly Majorca vyráběné na španělské Mallorce již od 18 století. Vyhlášeným centrem tradiční výroby je zde město Manacor. Perly Majorca se vyrábějí tak, že se skleněný korálek ponoří do lázně z rozdrcených rybích šupin s pojivy. Perly díky tomu mají věrohodný lesk a díky použití skleněného jádra jsou autenticky těžké. Jednou z nejzajímavějších moderních imitací přírodních perel jsou tak zvané sea shell perly (tedy v překladu mořská mušle). Sea shell perly jsou vyráběny člověkem z přírodní perleti. I zde tvoří jádro perly korálek ponořený do perleťové vrstvy. U originálních sea shell perel by měl být do jádra vložen korálek z pravé perleti-mušloviny a vrchní vrstva je tvořena z přírodní rekonstruované perleti. Základ sea shell perel může mít libovolný tvar od ideální kuličky, kapky přes stylizované barokní tvary kdy se v náhrdelníku pakuje několik málo obdobných tvarů. Tyto perly jsou ale obvykle zcela ideálně kulaté, mají ideálně hladký povrch a vyrovnanou barevnost a příjemný lesk. Sea shell perly jsou těžké. Autentické seashell perly mohou být cenově srovnatelné s levnějšími sladkovodními kultivovanými perlami. Za tyto „pravé“ imitace mohou být někdy vydávány levné bijuterní imitace perel, které mají v jádru plastový korálek a jsou pokryty lakem – tyto imitace jsou lehké a na omak teplé.

 

Jak rozpoznat pravé perly a imitaci?

 

  Poznat pravé perly a imitace není těžké, zejména porovnáváme-li imitace s perlami v cenách v řádech stovek či jednotek tisíc korun. Imitace se vyznačují vysokým leskem, lesk je tvrdý oproti jemnějšímu měkčímu perlovému lesku, který u lepších perel navíc doplňují barevné odlesky. Umělé perly bývají vždy zcela hladké bez nedokonalostí. I perly poměrně drahé nebývají při bližším pohledu zcela ideálně kulaté a hladké. Když si perly prohlížíte, dívejte se k dírkám. U umělých perel často uvidíte u dírek stopy po pokrývání perel lesklou vrstvou a lakem. Známý je také test perel na skus, kdy zkusíte po korálku opatrně přejet zubem, zřetelně ucítíte drhnutí přirozené perly a hladkost perly umělé.

  Za druhotné znaky pravých perel můžete také považovat celkové zpracování šperku. U pěkného materiálu je logické jeho odpovídající zpracování. Luxusnější perly zejména mořské akoya bývají uzlíkované na hedvábí - perly jsou oddělené jedna od druhé uzlíky. U kvalitního šperku se také očekávají odolné uzávěry z drahých kovů, stříbra, zlata nebo paladia. Proto chějte vždy znát materiál zapínání (ne jen jeho povrchovou úpravu) a uvidíte-li na drahém šperku bijuterní uzávěr buďte obezřetní.

  V neposlední řadě budtě pragmatičtí v očekáváních, levné perly v řádech stokorun budou mít vždy viditelné nedokonalosti. Ideálně kulaté perly se skvělým leskem ve stejné cenové relaci nejsou reálné.

 

  Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.