Kde se berou přírodní divoké perly?

Přírodní perla

 

Podobně jako třeba jantar nebo korál, perly vznikají jako produkt živého organismu. Vznikají v tělech několika druhů mořských a sladkovodních perlorodek. Každý druh těchto měkkýšů produkuje zcela specifickou perleť charakteristické barvy a odlesků. Až do počátku 20. století byly veškeré perly pouze přírodní. Tyto přírodní (divoké) perly vznikaly jako přirozená obranná reakce na cizí objekt, který náhodou pronikl do mušle. Základní vlastností divokých perel je tedy to, že vznikly náhodou. Pro nález jediné divoké perly je nutno otevřít tisíce měkkýšů. To z perel vždy dělalo klenot nevídané hodnoty spojený s tajemstvím jejího vzniku a vzácností. Navíc lov perel byl vždy velmi nebezpečný- shodou okolností oblasti moří bohaté na perlorodky byly vždy bohaté i na žraloky...Proto byly perly po dlouhá staletí znamením nevýslovného bohatství hodného králů, kdy jedna perla měla obrovskou cenu a celý náhrdelník hodnotu prakticky nevyčíslitelnou.
Impulzem k vzniku perly může být např. jakýkoli drobný mořský parazit, který napadne měkkýše. Perlorodka zaktivuje obranné mechanismy a začne vetřelce obalovat perletí, tedy stejnou hmotou, jakou pokrývá vnitřní stranu své mušle. V přírodě je tento proces velmi vzácný, jen jedna z přibližně desetitisíce perlotvorek vytvoří perlu. S postupným znečišťováním světových moří došlo k zmenšení populace perlorodek a přírodní perly se tak staly ještě vzácnějšími. I dnes lze koupit tyto vzácné přírodní skvosty, je třeba se ale připravit na extrémně vysoké ceny. Přírodní perla jako je zde výše na obrázku o velikosti cca 5x3 mm by mohla začínat s cenou kolem deseti tisíc korun...

 

  Pozor, prosím respektujte autorská práva - tento text je majetkem Perlomatu a žádná jeho část ani celek nesmějí být publikovány nebo šířeny bez souhlasu autora. Děkujeme.